عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

سر فصل های مهم این مقاله :

ما را به اشتراک بگذارید

هدف از عکاسی صنعتی به نمایش گذاشتن تما جزییات و زوایای کامل یک محصول است به طوریکه وقتی بیننده آن را می بیند کمبودی به خاطر عدم وجود آن محصول حس نکند. در واقع باید همه جزییات آن می بایست در عکس نمایان باشد.

شما در حال ورق زدن یک مجله یا کتاب و یا گشت و گذار اینترنتی هستید، چه چیزی در وهله اول نظر شما جلب می کند؟ طبیعتا عکس ها اولین قسمتی است که چشم شما به دنبال آن ها خواهد رفت و بعد از آن دنبال مطالبی در مورد آن عکس جستجو خواهید کرد.

پس می توان نتیجه گرفت که عکس ها سریعتر از مطالب ذهن مخاطب را درگیر خواهند کرد و شما باید بیش از هر چیز دیگری برای عکاس وقت بگذارید.

در میان همه ژانرهای عکاسی که  توسط عکاسان حرفه ای انجام می شود، عکاسی صنعتی یکی از پرچالش ترین ژانرهای عکاسی است. عکاسی صنعتی به صورت مستقیم با برند و محصول در ارتباط است و باید بسیار حرفه ای و عالی کار عکاسی انجام شود.

عکاسی صنعتی فقط برای معرفی یک محصول نیست بلکه توسط آن باید مخاطب را ترغیب به خرید محصول و یا محصولات مورد نظر کند.

تاریخچه عکاسی صنعتی

از زمان اختراع دوربین تاکنون عکاسان زیادی در ژانرهای مختلف فعالیت داشته اند. اما عکاسی صنعتی از ژانرهای بود که بعدا در عکاسان از آن استفاده کردند. بعد از جنگ جهانی و شروع ساخت و ساز شرکت ها وقتی رقابت بین آن ها ایجاد شد تبلیغات حرف اول را می زد. آن ها برای تبلیغ محصولات خود مجبور بودند بصورت حضوری تبلیغ کنند که این کار به مرور بسیار سخت می شد.

آن ها با استفاده از عکاسی محصولات خود و طراحی کاتالوگ و بروشور این نقص را برطرف کردند. حال این سوال پیش می آید که آیا صنعت به عکاسی کمک کرد و یا اینکه عکاسی باعث شد صنعت پیشرفت کند؟

جواب واضح است هردو در کنار هم پیشرفت کردند و روز به روز قویتر شدند. در ابتدا عکاسان صنعتی ، عکاسان حرفه ای این موضوع نبودند و بیشتر به صورت تجربی این کار را انجام می دادند. اما با توجه به پیشرفت ها حوزه تکنولوژی دوربین های حرفه ایی تری اختراع شدند و عکاسان نیز بصورت حرفه ای تر کار عکاسی را انجام می دادند.

عکاسی صنعتی توانسته به خوبی در پیشرفت صنعت گامی موثر داشته باشد و با توجه به معرفی محصولات نقشی اساسی در فروش محصولات داشته است.

مراحل یک عکاسی صنعتی حرفه ای

یکی از اجزا کلیدی برای ساخت یک وب سایت موفق، استفاده از تصاویر قوی محصول در سرتا سر سایت است. یک سایت خوب می‌تواند به یک محل عالی با تصویر زیبا تبدیل شود و تصاویر ضعیف می‌تواند اثر معکوس بر روی یک وب سایت داشته باشد.

اگر شما بودجه عکاسی حرفه‌ای را دارید که عالی است اما بسیاری اوقات مسئولیت بر روی منابع داخلی برای عکاسی از این عکس ‌ها می‌افتد. گرفتن عکس ‌هایی از محصول می‌تواند کمی ترسناک باشد، اما نکات زیر می تواند به شما در این خصوص کمک نماید.

 محصول خود را تمیز کنید

اغلب اوقات، یک پارچه ساده، صابون و آب می‌تواند دنیای متفاوتی را با عکس ‌های محصول شما ایجاد کند. مناطق مونتاژ می‌توانند پر از گرد و غبار باشند که بر روی محصول شما جمع ‌آوری خواهد شد و باعث می‌شود که آن در تصویر کدر و بی‌جان به نظر برسد. با یک پاک کردن سریع، محصول شما برای مشتریان بالقوه بسیار جذاب خواهد بود.

تمیز کردن اطراف محصول

شاید بتواند این کار را حتی بعد از عکاسی با فتوشاپ انجام داد اما اینکه از ابتدا محل اطراف محصول تمیز باشد باعث می شود که عوامل حواس پرتی به خوبی از بین برود و از ابتدا یک سوژه عکاسی عالی را در اختیار داشته باشید.

از نور طبیعی استفاده کنید

دوربین‌ها به مقدار بسیار زیادی نور برای ثبت جزئیات اشیایی که شما از آن‌ها عکس می‌گیرید نیاز دارند. نور طبیعی خورشید قطعا بهترین شرط شما برای رسیدن به عکس‌های زیبا است، اما اگر نمی‌توانید به راحتی محصول خود را بیرون بیاورید، می‌توانید با باز کردن درها، پنجره ‌ها و روشن کردن تمام چراغ‌ ها که در دسترس دارید نور بیشتری به دست آورید.

عکس در محیط های مختلف بگیرید

داشتن عکس‌های منظره راهی خوب برای انتقال اندازه، عمق و بعد محصول شما هستند. اگر تا به حال با CAD کار کرده‌اید، سپس با دیدگاه‌های محصول مانند جلو، زیر، بالا و عقب آشنا می‌شوید. این نوع عکس‌ها تمایل دارند مسطح به نظر برسند چون تشخیص عمق یک شی دشوار است. به جای عکس گرفتن از یک دیدگاه از محصول خود، سعی کنید کمی از قسمت جلو، سمت و بالای سوژه خود را در یک عکس ثبت کنید تا عمق و ابعاد آن را بهتر بیان کنید.

داشتن دو تصویر بهتر از یکی

آیا تا به حال عکس‌ های خود را مرور کرده‌اید و زمانی که یک عکس عالی حذف می‌شود چقدر ناامید می شوید؟ گرفتن دو عکس مشابه واقعا می‌تواند به اجتناب از این نوع مشکل کمک کند چون شانس شما از یک عکس تار به نصف کاهش پیدا می‌کند. اگر با بسیاری از عکس‌های چهره  مشکل دارید، سعی کنید در اتاق نور بیشتری به دست آورید و یا حتی استفاده از یک سه ‌پایه یا شی دیگر را در هنگام گرفتن عکس در نظر بگیرید.

در بهترین فرصت عکس بگیرید

بسیاری از تولید کنندگان صنعتی عکس‌ های محصولات زیادی ندارند، چون آن‌ها یک محصول سفارشی می‌سازند و مدت کوتاهی پس از تکمیل آن را بایگانی می‌کنند. اگر شما بتوانید به سادگی یک دوربین آماده کنید تا چند عکس را زمانی که یک محصول کامل است، از ثبت نمایید، شما به آرامی یک پورتفولیوی بزرگ از عکس‌هایی که نشان‌دهنده توانایی‌های شما هستند، خواهید ساخت. به طور ایده‌آل، بهتر است عکس‌هایی از محصول خود را در بیرون در یک محیط باز تمیز داشته باشید، اما گاهی اوقات آن تجمل را ندارید. فقط زمانی عکس بگیرید که یک فرصت وجود دارد و شما شگفت ‌زده خواهید شد از اینکه چقدر سریع یک پورتفولیوی محصول موثر را توسعه خواهید داد.

عکاسی صنعتی به بینندگان این فرصت را می‌دهد تا دنیایی را ببینند که ممکن است هرگز با آن‌ها برخورد نکنند. استفاده خلاقانه از دورنما، این یک مرحله را جلوتر می‌برد.

استفاده از عکاسی صنعتی بصورت حرفه ای می تواند در معرفی هرچه بهتر برند و محصولات شما تاثیرگذار باشد. استفاده از عکس های خوب و با کیفیت در کاتالوگ و بروشور  می تواند به شما در جهت معرفی بهتر محصولات و فروش بیشتر کمک زیادی نماید.

به هیچ عنوان کار عکاسی صنعتی را به افراد میتدی نسپارید چون باعث می شود به اعتبار برند شما لطمه بزند . استفاده از افراد و شرکت های معتبر به دلیل تجربه بالا می تواند در فروش بیشتر محصولات شما تاثیر گذار باشد.

۰۹۱۲ - ۵۹۵۹۷۵۷