نوردهی در عکاسی چیست

نوردهی در عکاسی چیست

هر عکاس مبتدی و حرفه‌ای امروزه قطعا به یادگیری نحوه استفاده از نوردهی در عکاسی نیازمند است. زمانی که برای اولین بار شروع به گرفتن عکس می‌کنید، ممکن است شما در قسمت تنظیمات دوربین با گزینه های زیادی روبرو شوید که باعث سردرگمی شما می شود. با این حال، هیچ توجیهی برای استفاده از یک نوردهی بد در دوربین و در هنگام عکاسی وجود ندارد. با درک این که چطور یک تصویر را به درستی نوردهی کنید، قادر خواهید بود عکس‌هایی از روشنایی ایده‌آل، از جمله سطوح بالای جزئیات در سایه‌ها و هم در قسمت های برجسته سوژه ثبت کنید.

نوردهی در دوربین چیست؟

در عکاسی، نوردهی مقدار نوری است که به سنسور دوربین شما می‌رسد. این بخش مهمی از این است که تصاویر شما چطور ظاهر می‌شوند.
سرعت شاتر و دیافراگم دو عامل بسیار مهم در نوردهی دوربین به شمار می روند که تاثیر بسزایی در این مورد دارند. ایزو نیز تاثیر خوبی بر روسی نوردهی خواهد داشت. همچنین شما می توانید با استفاده از فوتوشاپ میزان نوردهی تصویر کم یا زیاد نمایید.

سرعت شاتر

سرعت شاتر به طور خاص دشوار نیست؛ تنها مقدار زمانی است که دوربین شما برای گرفتن عکس صرف می‌کند. این می‌تواند ۱۰۰/۱ ثانیه یا ۱۰/۱ ثانیه یا سه ثانیه یا پنج دقیقه باشد. بعضی از دوربین ها را به صورت اختصاصی برای پروژه خهای خاص با سرعت شاتر معین شده می سازند.

دیافراگم

دیافراگم ارتباط مستقیمی با لنز دوربین شما دارد. درست مانند مردمک چشم که می‌تواند باز یا کوچک شود تا مقدار نوری که از آن عبور می‌کند را تغییر دهد. این چیزی است که پره‌های دیافراگم به یک لنز معمولی نگاه می‌کنند.
اندازه دیافراگم شباهت زیادی به مردمک چشم شما دارد. در شب مردمک شما گشاد می‌شود تا شما بتوانید چیزها را به راحتی ببینید. همین مساله برای دیافراگم لنز دوربین نیز صادق است. زمانی که فضا تاریک است، می‌توانید پره‌های دیافراگم را در لنز خود باز کنید و بگذارید نور بیشتری ایجاد شود. دیافراگم به عنوان f / Number نوشته می‌شود. برای مثال، شما می‌توانید یک دیافراگم f/2، یا f/8، یا f/6، و غیره داشته باشید.

ایزو – بخشی از نوردهی است
ایزو نور عکس‌های شما را روشن می‌کند، اما بخشی از نوردهی اصلی شما نیست، زیرا بر مقدار نوری که به سنسور دوربین شما می‌رسد، تاثیر نمی‌گذارد . در عوض، بعد از اینکه سنسور شما در معرض نور قرار گرفته‌است، فقط یک عکس را در داخل دوربین روشن می‌کند.

RASAM AGENCY
0912-5959757