مقایسه RAW در برابر JPEG

مقایسه RAW در برابر JPEG

مقایسه RAW در برابر JPEG: کدام فرمت فایل بهتر است؟

از زمان ظهور عکاسی دیجیتال، اختلاف نظر در مورد اینکه کدام فرمت فایل عکس بهتر است وجود داشته است. برخی از عکاسان فایل‌های فرمت RAW با گزینه‌های ظاهرا نامحدود را قبول دارند. در حالی که دیگران ادعا می‌کنند JPEG کوچک‌تر، سریع‌تر و بهتر هستند.

JPEG

JPEG فایل‌های عکس فشرده هستند، به این معنی که دوربین شما به تمام اطلاعاتی که آن را می‌گیرد نگاه می‌کند و تنها اطلاعاتی را که مهم است ذخیره می‌کند، در واقع وقتی به سوژه خود نگاه می‌کنید، آن چیزی است که در عکس ثبت شده می‌بینید. JPEG از مخفف Joint Photographic Experts Group تشکیل‌شده که این کمیته نوع فرمت را ایجاد کرده‌است. گاهی اوقات شما این فرمت فایل را با حروف اختصاری و با فرمت JPG خواهید دید.

با یک فرمت JPEG نیازی به پردازش چیزی نیست؛ فایل‌ها آماده برای باز شدن روی هر کامپیوتر و یک وسیله قابل اجرای عکس است. فرمت JPEG در سراسر برندها استفاده می‌شود، بنابراین صرف‌نظر از نوع دوربینی که از آن استفاده می‌کنید، فایل ها یکسان خواهد بود. فایل را می توان از کارت حافظه دوربین شما گرفته و بدون انجام هیچ کاری پرینت کرد.

فایل‌های RAW

برخلاف JPEG، RAW مخفف هیچ چیزی نیست، بلکه به طور ساده به نوع فایل فرآوری نشده اشاره می‌کند. یک فایل RAW داده‌های مربوط به سنسور داخلی دوربین شماست. این شامل تمام اطلاعات فیلتر نشده دوربین شما هنگام گرفتن یک عکس است. اگر دوربین ۱۰ مگابایت اطلاعات را جمع کند، پس فایل شما نیز ۱۰ مگابایت است. چون یک فایل ادیت نشده را ذخیره می کند.

ممکن است فایل‌های بسیار بزرگ RAW باعث مشکلاتی در ارتباط با این که دوربین شما چگونه می‌تواند فایل‌ها را بر روی کارت حافظه ذخیره کند ایجاد کند. زمانی که به صورت خام عکاسی می‌کنید، باید کارت‌های حافظه اضافی به همراه داشته باشید چون فایل‌های بزرگ به سرعت فضا را پر می‌کنند. اگر با فرمت RAW عکس می‌گیرید، ممکن است به یک دیسک سخت خارجی نیاز داشته باشید، احتمالا چندین دیسک سخت، بسته به این که چقدر از عکس‌هایی که می‌خواهید در این فرمت نگهداری کنید، دارید.

انتخاب اینکه کدام فرمت فایل عکس بهتر است کاری سخت و تقریبا ناممکن است. چون هر کدام از فرمت ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. شما به عنوان یک عکاس باید در نظر بگیرید که کدام فرمت بهترین نتیجه و خروجی را به شما می دهد.

RASAM AGENCY
0912-5959757