قانون ۱۶ آفتابی در عکاسی چیست

قانون ۱۶ آفتابی در عکاسی چیست

قانون ۱۶ آفتابی در عکاسی چیست ؟ یکی از نکاتی که در نوردهی عکاسی وجود دارد ، قانون ۱۶ آفتابی است.این قانون در واقع از قدیمی ترین قوانین عکاسی به شمار می رود و برخی از عکاسان نیز این قانون را منسوخ شده می دادند اما هنوز برخی از عکاسان در مورد این قانون صحبت می‌کنند در حالی که یادگیری در مورد نوردهی را یاد می‌گیرند. بنابراین، قانون روز آفتابی چه چیزی است، و آیا هنوز هم برای گرفتن عکس اهمیت دارد؟

معرفی قانون ۱۶ آفتابی

قانون ۱۶ آفتابی راه ساده‌ای برای تعیین یک نوردهی خوب برای یک عکس است. در یک روز روشن و آفتابی، وقتی شما از یک دیافراگم f/16 استفاده می‌کنید، این قانون یک سرعت شاتر برابر با معکوس ایزوی خود (مقدار ۱/ISO)را توصیه می‌کند.
برای مثال، در ایزو ۱۰۰، از سرعت شاتر ۱ / ۱ ثانیه استفاده کنید. در ایزو ۲۰۰، از سرعت شاتر۱/۲۰۰ ثانیه‌ای استفاده کنید. این تمام چیزی است که به آن مربوط می‌شود.

آیا قانون ۱۶ آفتابی هنوز قابل اجراست؟

اگر چه قانون ۱۶ آفتابی می‌تواند به عنوان یک رهنمود کلی کار کند، اما شما می توانید تنظیمات نوردهی را در روزههای روشن و آفتابی پیدا کنید. رنگ‌های سوژه شما یک تفاوت بزرگ در اینجا ایجاد می‌کنند، و بنابراین مسیر شما (به خورشید، یا خارج از آن)را می‌رساند. اگر استانداردهای شما بیش از حد بالا باشد، قانون ۱۶ آفتابی به سادگی جواب نمی‌دهد.

با این حال، این قانون نمی تواند همواره راهی دقیق جهت نوردهی بهینه در عکاسی شما باشد و بیشتر به عنوان یک راهنما در مسیر عکاسی به شما کمک خواهد نمود. با پیروی از قانون ۱۶ آفتابی ، شما به خوبی از عهده تنظیمات خاص نوردهی دوربین بر خواهید آمد که مطمئن هستید به درستی اجرا می شوند، و شما توانایی دریافت یا مشورت با نورسنج خود را دارید تا وضعیت را به طور دقیق‌تر اصلاح کنید.

در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی شاید این قانون کاربرد زیادی نداشته باشد ولی با ارائه راهکارهای عملی می تواند به شما کمک کند که چگونه عکاسی کنید.

RASAM AGENCY
0912-5959757