خانه    بلاگ هالوگو      طراحی لوگو مذهبی

طراحی لوگو مذهبی

طراحی لوگو مذهبی

همواره استفاده از یک آرم یا لوگو می تواند وجه تمایزی بین شما و سایرین باشد چون از طریق آن می توانید هویت و شخصیت برند خود را به رخ رقبا بکشید. در هر صنف و شغلی که باشید استفاده از لوگو می تواند یک سکوی پرتاب برای شما تلقی شود اما در طراحی لوگو مذهبی برند سازی و تبلیغات خیلی مطرح نمی باشد و بیشتر جنبه نشانه گذاری برای مراکز مذهبی مانند هیئت ها، مساجد، امام زاده ها و… دارد در کل یک طراح حرفه ای لوگو هیچ گاه در شروع طراحی لوگو با همه یکسان برخورد نمی کند. در واقع هر شغل و صنفی باید به تناسب و ماهیت کار خود نسبت به طراحی لوگو اقدام نماید.

برفرض مثال برای طراحی لوگو مذهبی نمی توان همان رویه ای که برای طراحی لوگو صنعتی و سایر کسب و کار ها وجود دارد را استفاده نمود.

برای اشتراک گذاری این مطلب روی آیکن ها کلیک کنید :

هدف از طراحی لوگو

شما به عنوان صاحب شغلی که تمایل دارید برای برند خود لوگو طراحی کنید باید شرایط خود را بررسی کنید که هدف تان از طراحی لوگو چیست؟ برخی لوگو را برای رقابت در بازار های کوچک و داخلی انتخاب می کنند که باید به تناسب شرکت ها و مشاغل داخلی طراحی گردد اما برخی دیگر افق های دورتری را می بینند و برای رقابت در بازارهای خارجی نیز برنامه دارند و به طبع کار طراحی لوگو می بایست با شرایط خاصی انجام پذیرد.

در نوعی از طراحی لوگو مذهبی به هیچ عنوان تبلیغات و معرفی برند هدف نمی باشد. بلکه در ساختار لوگو باید تنها با نماد و نوشتار، لوگویی طراحی کنید که معرف یک هیئت، حسینیه، برنامه تلویزیونی مذهبی و مراکز فرهنگی مذهبی باشد. در واقع ما در این مقاله می خواهیم طراحی لوگو مذهبی را تشریح کنیم.

ساده گرایی در طراحی

یکی از اصول مهم و نکته مهمی که برای طراحی انواع لوگو ها به کار می رود ساده گرایی می باشد در طراحی لوگو هر چقدر شما ساده تر و واضح تر طراحی کنید افراد راحت تر لوگوی شما را به خاطر می سپارند و برای شان جذاب تر می باشد اما اگر از طراحی لوگو پیچیده استفاده کنید به دلیل نامفهومی افراد نه تنها لوگو شما را به خاطر نمی سپارند بلکه اصلا متوجه مفهموم، منظور و هدف  شما از لوگو نمی شوند.

استفاده از تایپوگرافی در طراحی

در طراحی لوگوهای مذهبی نباید از تصاویر استفاده شود و بیشتر باید از نوشته ها استفاده شود بنابراین لوگوتایپ یا لوگوهای نوشتاری همان طور که از اسم آن ها پیدا است با استفاده از نام هیئت یا حسینیه ها بهترین طراحی لوگو را در اختیار متقاضیان می گذارد در طراحی لوگوهای مذهبی مهم ترین کار انتخاب فونت است، استفاده از فونت های بسیار جذاب و سبک که معمولا در طراحی لوگوی شرکتی و برند ها به کار می رود مجاز نیست به همین دلیل از فونت هایی با خط نستعلیق استفاده می شود که با انتقال معنا لوگوی مذهبی مطابقت بیشتری خواهد داشت همچنین از فونت های دیگر مانند کوفی، ثلث، نستعلیق، شکسته نستعلیق، عثمان طه، نسیبه، اسلیمی قرآنی، نسخ و… نیز می توان استفاده نمود.

اهمیت خوانا بودن در طراحی

یکی دیگر از مواردی که توجه به آن در طراحی لوگو مهم است خوانا بودن است اگر شما از سبک تایپوگرافی برای طراحی لوگو استفاده می کنید بهتر است که بدانید اگر متن شما خوانده نشود لوگو موفقی نخواهید داشت در طراحی لوگو مذهبی همان طور که گفته شد به جای استفاده از تصاویر از فونت و نوشته ها استفاده می شود پس مقوله خوانا بودن در طراحی لوگو مذهبی به نسبت سایر لوگو ها اهمیت بیشتری خواهد داشت و شما برای طراحی لوگو مذهبی باید به این نکته بیشتر توجه نمایید.

استفاده از رنگ در طراحی

در طراحی انواع لوگو مذهبی بسته به سلیقه مشتری شما می توانید از سه رنگ سبز ، قرمز و مشکی در ساختار لوگو استفاده کنید. اغلب طراحان ماهر از این سه رنگ در لوگو های مذهبی استفاده می کنند ، اما در بعضی موارد بر روی پس زمینه تیره می توانید رنگ سفید و بر روی پس زمینه های تیره رنگ خاکستری را هم به کار ببرید، باید بدانید که تنها یک رنگ در طراحی لوگوهای مذهبی به کار برده می شود و استفاده از چند رنگ به هیچ عنوان با محیط معنوی به تصویر کشیده شده از طریق لوگو برای مخاطبان مطابقت ندارد.

سایز مناسب برای لوگو مذهبی

اغلب طراحی لوگو های مذهبی در اندازه های بزرگ مانند بیلبوردها جهت دعوت مردم در هیئت ها یا مراکز فرهنگی و مذهبی استفاده می شوند. در نتیجه باید طراحی لوگوی مذهبی به گونه ای باشد که در همه ی اندازه ها خوانایی داشته باشد و مخاطبان در یک نگاه بتوانند وقتی آن را می بینند متوجه شوند که با یک لوگوی مذهبی رو به رو هستند.

تفاوت لوگو مذهبی با سایر لوگوها

در پایان باید به نکته توجه داشت که ممکن است در طراحی لوگو مذهبی هرآن چه که در طراحی لوگوهای برند دارای ویژگی خاص و ارزش زیاد تلقی می شود در این جا کم ارزش باشد. در واقع طراح لوگو باید همه جوانب طراحی را در نظر بگیرد و با توجه شرایط موجود باید بهترین لوگو را طراحی کند.

یکی دیگر از تفاوت های بارزی که در لوگو های مذهبی نسبت به سایر لوگو ها دارد این است که نیازی به بروز شدن و تغییر ندارد به این خاطر که هدف از طراحی لوگوی مذهبی ترویج عقاید و فرهنگ اسلامی می باشد چیزی که با تغییر در تکنولوژی دچار تغییر و تحول قرار نمی گیرد.

استفاده از وکتور در طراحی لوگو مذهبی

در متن بالا بیان نمودیم که استفاده از تصاویر برای طراحی لوگو استفاده نمی شود اما نقوش اسلامی و مذهبی می توانند در طراحی لوگو مذهبی استفاده شوند که دارای طرح های اسلامی، مذهبی می باشد.

طراح لوگو چه وظیفه ای دارد؟

یکی از  وظایف طراح این است که بتواند با قدرت درک و تحلیل خود و با المان های خلاقانه و جذاب بهترین لوگو را برای شما طراحی کند و در صورت مغایرت با نظر و ایده شما موظف است که لوگو را تغییر دهد پس در نتیجه بهتر است بگوییم که طراح لوگو باید از نظر شخصیتی شخصی خلاق، ایده پرداز و صبور باشد تا در صورت تغییر به سرعت عصبی نشود و با آرامش به تغییر و تقاضای مشتری بپردازد البته لازم به ذکر است که گاهی بهتر است مشتری و متقاضی طراحی را به طراح بسپارد و به نظرات وی اعتماد کند به این خاطر که طراح قطعا دارای تجربه می باشد و ده ها لوگویی مشابه لوگو مشتری طراحی کرده و به قولی چم و خم و زیر و بم طراحی را به خوبی می داند پس گاهی بهتر است به طراح اعتماد کنیم و قطعا در این حالت نتیجه مطلوبی دریافت خواهیم کرد.

اهمیت بازخورد و نظر خواهی در طراحی لوگو

بعد از پایان طراحی لوگو بهتر است که از بازخورد افراد استفاده نمایید در این حالت متوجه می شود که طراحی لوگو شما در چه سطحی است اگر افراد با لوگو شما ارتباط برقرار کردند و متوجه منظور و مفهوم لوگو شما شدند در این صورت لوگو شما لوگویی مناسب می باشد اما اگر بسیار از افراد نظر متفاوتی داشتند و متوجه نماد و مفهوم لوگو نشدند در این حالت بهتر است که در ساختار لوگو تجدید نظر کنید و آن را تغییر دهید به این دلیل که اگر همه مردم متوجه منظور و مفهوم شما از طراحی نشوند دیگر آن لوگو لوگویی قویی و جذابی نخواهد بود.

 چه نرم افزارهایی برای طراحی لوگو نیاز می باشند؟

این پاراگراف برای کسانی می باشد که می خواهند به تازگی شروع به طراحی لوگو کنند اولین نکته ای که لازم است برای شروع طراحی لوگو بدانید این است که به واسطه چه نوع نرم افزار هایی می توانید لوگو طراحی کنید؟ نرم افزار هایی مانند فتوشاپ، کورل و illustrator استفاده می شود که البته لازم به ذکر است که کورل و illustrator بیشتر از فتوشاپ مورد استفاده قرار می گیرد حال بعد از آن که متوجه شدید چه نرم افزار هایی برای طراحی لوگو مناسب می باشد در قدم بعدی بهتر است که هر سه این نرم افزار ها را به خوبی یاد بگیرید اما چرا هر سه آن ها به این خاطر که اگر می خواهید طراحی حرفه ای در زمینه طراحی لوگو باشید باید تمام مواردی که طراحان حرفه ای لوگو می دانند را بدانید اما یکی دیگر از نکاتی که باید برای طراحی لوگو به آن دقت نمایید اتود دستی می باشد بهتر است که قبل از هر گونه اقدام به طراحی و پیاده سازی توسط نرم افزار اتود زدن دستی را آموزش ببینید و بعد از تمام این مواردی که بیان شد تلاش بی وقفه و کسب تجربه می تواند شما را به یکی از طراحان حرفه ای در حوزه طراحی لوگو تبدیل کند.

شرکت رسام با بهره گیری از طراحان با تجربه و متبحر می تواند هر آنچه را که شما می خواهید طراحی کند و با تجربه بالایی که در طراحی لوگو دارد همواره نتیجه مطلوبی را به شما عزیزان ارائه خواهد داد.

با کارشناسان ما تماس بگیرید 09126868957