ایزو در عکاسی

ایزو در عکاسی

ایزو یکی از سه ضلع مثلث عکاسی است. دو ضلع دیگر آن مربوط به سرعت شاتر و همچنین دیافراگم دوربین می‌شود. هر عکاسی برای شروع و قدم گذاشتن در این عرصه می‌بایست معنا و مفهوم این شاخصه را بداند. از این رو می‌تواند با استفاده از ابزار موجود بهترین تصاویر ممکن را با بالاترین کیفیت ممکن به ثبت برساند.

ایزو چیست؟

حسگر دوربین ماده‌ای است که به نور حساس است و با برخورد فوتون‌ها، الکترون‌های آن به حرکت می‌افتد و این یعنی سیگنال بسیار ضعیفی ایجاد می‌شود. برای تبدیل این سیگنال به عددی که روشنایی پیکسل و ساب‌پیکسل‌ها را مشخص می‌کند، می‌بایست آن را در عددی بزرگ ضرب کرد و اینجاست که ایزو یا حساسیت نورسنجی مطرح می‌شود.

هر چه ایزو را بالاتر در نظر بگیریم، سیگنال در عدد بزرگ‌تری ضرب می‌شود و نتیجه روشن‌تر شدن تصویر است و هر چه ایزو کمتر باشد، سیگنال کمتر تقویت شده و تصویر تاریک‌تر می‌شود. هر پله افزایش ایزو به این معنی است که جذب نور و روشنایی تصویر، دو برابر می‌شود.

توجه کنید که بخشی از نویز موجود در عکس، حاصل خطاهای حسگر و تولید سیگنال‌های ناخواسته و غیرواقعی است. اگر ایزو بالا باشد، حتی سیگنال‌های ضعیف که نویز محسوب می‌شوند هم به سیگنال معمولی تبدیل شده و در عکس نهایی، شاهد نویز بیشتری خواهیم بود.

ایزو چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

برای اندازه‌گیری ایزو از یک رابطه‌ی لگاریتم ساده استفاده می‌شود. هربار که مقدار ایزو دوبرابر می‌شود؛ روشنایی عکس به اندازه‌ی یک استاپ که اصطلاحی در عکس‌برداری برای اشاره به میزان نور دریافتی است افزایش پیدا می‌کند.

پس تفاوت میان روشنایی بین دو تصویر با حساسیت‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ به اندازه‌ی تفاوت بین دو تصویر با حساسیت‌های ۸۰۰ و ۱۶۰۰ است. در دوربین شما، یک تصویر با حساسیتِ ISO 6400، شش استاپ روشن‌تر از ISO 100 است.

چه زمانی مقدار ایزو را افزایش دهیم؟

مقدار ایزو را باید زمانی افزایش داد که نور به اندازه کافی وجود ندارد. مثلا زمانی که عکاسی در محیط‌های داخلی انجام می‌شود و فلش مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بهتر است ایزو افزایش یابد تا از هر گونه تاری اجتناب شود. در مواقع دیگری هم می‌توان ایزو را افزایش داد، مثل وقتی که می‌خواهید عکسی با سرعت بسیار بالا بگیرید. البته باید بدانید که در این مدل عکاسی حضور نویزها تقریبا صد در صد است.

رسام تصویر ارائه کنندن خدمات عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی

RASAM AGENCY
0912-5959757