عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی
۰۵۱۲

شاید عکاسی صنعتی به اندازه عکاسی مد زیبا نباشد، یا مانند عکاسی خیابانی صادق است. اما به همان اندازه جالب، مهم و چالش برانگیز است.
مفهوم عکاسی صنعتی، گرفتن عکس از تجهیزات، محصولات، ماشین‌آلات، و گاهی اوقات، کارگران و مقامات یک شرکت است. اما اغلب اوقات، موضوعات اصلی محیط کارگاه و یا کارخانه به همراه تجهیزات سنگین و خط تولید آن ها می باشد.

یکی از دلایل عکاسی صنعتی وجود سایت شرکت و یا چاپ کاتالوگ می باشد. شما با یک عکاسی صنعتی خوب و با کیفیت از محصولات می توانید از آن برای معرفی بهتر محصولات و خدمات ارائه شده در سایت شرکت استفاده نمایید. حتی برای طراحی و چاپ کاتالوگ نیز می توانید از این عکس ها یرای معرفی محصولات استفاده نمایید. البته این نکته را باید در نظر بگیرید که عکاسی صنعتی با عکاسی تجاری و تبلیغاتی تفاوت های زیادی دارند.

مثال‌هایی از عکاسی صنعتی

اکثر عکس‌هایی که توسط عکاسان صنعتی گرفته می شود بر روی تجهیزات و بخش‌های صنعتی تمرکز دارند. در اکثر این موارد، موضوعات تنها تجهیزات و ماشین‌آلات هستند. با این وجود، مواردی وجود دارند که کارکنان یا پرسنل شرکت نیز در تصویر گنجانده می‌شوند.
برخی از عکاسان صنعتی نیز مانند گرفتن عکس‌های کلوزآپ از ابزار در محل کار هستند. یک مثال خوب دیگر می‌تواند سوراخ کردن یک چوب توسط پیچ گوشتی باشد. مثال دیگر این است که یک عکس داخلی از یک ماشین صنعتی در خط تولید با چرخ‌دنده‌های بزرگ آن باشد.

عکاس صنعتی می بایست از روند خط تولید یک کارخانه به نحوی عکاسی نماید که یک سری از تصاویر مصور مستند گونه از آن ها بسازد بطوریکه از جزییات کامل آن عکاسی نماید. البته برای عکاسی از جزییات کامل محصولات اجازه مدیر کارخانه را باید داشته باشید. همچنین موارد ایمنی را در حین عکاسی باید رعایت نمایید.
بله، دلیل اینکه چرا عکاسی صنعتی چالش برانگیز است، خطری است که با آن همراه می‌شود. مهم است که عکاسان تمام اقدامات احتیاطی لازم را هنگام عکاسی برای یک مشتری یا پروژه انجام دهند.

موارد ایمنی

یکی از بهترین معیارهای ایمنی برای عکاسان صنعتی داشتن تجهیزات دوربین مناسب است. در بین اینها لنزها اصلی ترین به شمار می روند. اگر هدف، ثبت صحنه صنعتی در واقعی‌ترین معنی باشد، باید چند لنز سریع به همراه داشته باشید. این به شما کمک خواهد کرد تا بر این اساس با اندازه سوژه خود سازگار شوید، همچنین به عظمت منطقه‌ای که ممکن است به آن نیاز داشته باشید. علاوه بر این، با لنزهای زوم خوب، برای شما آسان‌تر است که قوانین ایمنی را رعایت کنید، چون نیازی به حرکت نزدیک به سوژه‌ها ندارید.

عامل دیگری که برای ایمنی شما ضروری است، به عنوان یک عکاس صنعتی، محل عکاسی و خود سوژه است. شما باید قبل از عکاسی خود را با منطقه آشنا کنید تا بدانید به کجا مجاز هستید بروید و اجازه رفتن به کجا را ندارید. همچنین باید قبل از عکاسی واقعی دستگاه یا تجهیزات را چک کنید. از کسی بخواهید که برای شما توضیح دهد که دستگاه چه کار می‌کند و چه اقدامات ایمنی لازم است برای جلوگیری از تصادف و خطاها در طول عکاسی انجام دهید. همچنین شما باید بدانید دستگاه چگونه کار می‌کند. ممکن است شما مجبور نباشید در طول عکاسی آن را تغییر دهید، اما این اطلاعات اولیه به شما در زمینه ایمنی و احتیاط کمک خواهد کرد.

شاید عکاسی صنعتی به اندازه ژانرهای دیگر عکاسی نرم و انعطاف پذیر نباشد اما وقتی که نتیجه نهایی را ببینید خواهید فهمید که انجام این کار چقدر می تواند لذت بخش باشد.

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
بالا